Relacja z obozu sportowo-rekreacyjnego dla podopiecznych Wrocławskiego Centrum Opieki i Wychowania

Fundacja Veritas, organizator Biegu Jaskiniowego Niedźwiedzia, już drugi rok z rzędu postawiła na zorganizowanie i sfinansowanie obozu sportowo – rekreacyjnego dla podopiecznych placówek opiekuńczo – wychowawczych. Kolejny raz formuła ta sprawdziła się doskonale.

Od zeszłego roku głównym beneficjentem projektów Fundacji Veritas są dzieci i młodzież z Wrocławskiego Centrum Opieki i Wychowania. Jeden z ważnych, w naszej ocenie, obszarów, to promocja aktywnego trybu życia. Obóz, który odbywał się w dniach 19 – 27.08.2023 r. był formą nagrody i docenienia za zaangażowanie w treningi biegowe i lekkoatletyczne, na które podopieczni WCOW uczęszczali od marca br. Od samego początku cieszyły się one dużym zainteresowaniem, a w podtrzymaniu niesłabnącego entuzjazmu dla tej formy aktywności swój niemały wpływ miał trener i pedagog Tomasz Sobczyk, postać charyzmatyczna i potrafiąca zjednać sobie sympatię młodych ludzi.

Obóz rozpoczęła niedzielna wycieczka piesza na Śnieżnik z obowiązkowym zdobyciem szczytu i wejściem na wieżę widokową. Grupę poprowadził Przewodnik Sudecki Pan Paweł Dywański, na co dzień pracownik zaprzyjaźnionego z nami strońskiego CETiK-u. Trudy marszu zrekompensował miły akcent w postaci przygotowanego przez ekipę ze Schroniska PTTK im. Zbigniewa Fastnachta ogniska z kiełbaskami. Kolejny dzień to dawka adrenaliny w postaci zjazdów na hulajnogach z Przełęczy Płoszczyna, organizowanych przez Adrenalina Park Biała Marianna. Po dniu pełnym wrażeń nasi obozowicze spędzili przedpołudnie w malowniczym Międzygórzu z jego największą atrakcją wodospadem Wilczki, drugim co do wysokości wodospadem w całych Sudetach. Po pierwszej, nieco bardziej rekreacyjnej części obozu przyszedł czas na jego stricte sportową odsłonę. Doświadczony trener piłki nożnej pan Łukasz Krysa zapoznawał młodych z pięknem tej najpopularniejszej na świecie dyscypliny sportu, a pan Rafał Kazimierz poprowadził trening biegowy na strońskim Orliku, w przepięknych okolicznościach otaczających gór. Jednocześnie w dwóch blokach, porannym i popołudniowym odbyły się zajęcia utrzymane w duchu profilaktyki uzależnień. Jedne z nich poprowadził dyrektor placówki MONAR w Graczach pan Wojciech Fijałkowski, kolejne sam legendarny Jurek Górski, którego inspirującą historię życia i wychodzenia z silnego uzależnienia przypomniała kilka lat temu książka i nakręcony na jej podstawie film „Najlepszy”. Przedostatni dzień obozu był dla młodych zdecydowanie najbardziej atrakcyjny. Od rana próbowali swoich sił w parku linowym w Kletnie, a popołudnie spędzili na szaleństwach w wake parku na zalewie w Starej Morawie. Od sobotniego poranka uczestnicy obozu i jego opiekunowie w ramach wolontariatu pracowali razem z nami przy sprawnym przeprowadzeniu Biegu Jaskiniowego Niedźwiedzia. To w głównej mierze oni wieszali medale na szyjach kończących dystanse 6, 42 i 71 km. Również sama dekoracja zwycięzców na poszczególnych dystansach nabrała bardzo szczególnego charakteru. Młodzież z WCOW miała przyjemność przekazać na ręce najszybszych zawodniczek i zawodników statuetki i nagrody, a sami biegacze mogli osobiście poznać beneficjentów całego wydarzenia, dla których tego dnia wylewali w górach siódme poty.

Głęboko wierzymy, że dzięki takiej formule uczestnicy Biegu Jaskiniowego Niedźwiedzia mają realną wiedzę nt. projektu charytatywnego, który zasilają swoimi pieniędzmi, a podopiecznym placówek opiekuńczo – wychowawczych stwarzamy przestrzeń, w której mogą poczuć się swobodnie jednocześnie dając im nowe, ciekawe perspektywy.