II EDYCJA

26.08.2023

Trasy 16 i 25 kilometrów:

Sprawdź wyniki!

Trasy 5, 42 i 71 kilometrów:

Sprawdź wyniki!

Opis wydarzenia

Chociaż za nami dopiero dwie edycje Biegu Jaskiniowego Niedźwiedzia, to śmiało możemy powiedzieć, że powoli tradycją staje się to, że w ostatni, sierpniowy weekend sierpnia ścigamy się po najpiękniejszych zakątkach Masywu Śnieżnika i Gór Bialskich. W tym roku zaproponowaliśmy biegaczom aż pięć tras: 6, 16, 25, 42 i 71 km. Tym samym nasza impreza zaczyna powoli nosić znamiona festiwalu biegowego, a nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa. Poza poszerzeniem oferty o dwa nowe dystanse, nowością było także zlokalizowanie bazy zawodów, oraz startu i mety części tras nad przepięknym zalewem w Starej Morawie. Oczywiście nie mogło zabraknąć Kletna. Z „Przystanku na szlaku” startowały dystanse 16 i 25 km.
Opinie uczestników zawodów utwierdziły nas w słuszności obranego kierunku, zarówno pod kątem aspektów sportowych i organizacyjnych, jak i obranego celu charytatywnego. Nie oznacza to oczywiście, że zamierzamy osiąść na laurach. Rosnąca frekwencja (prawie 450 opłaconych pakietów), a także bardzo pozytywny feedback po imprezie zawieszają nam jeszcze wyżej poprzeczkę, a nie zamierzamy zawieść kredytu zaufania, którym obdarzyło nas środowisko biegaczy górskich.
W tegorocznej edycji na różnych dystansach wystartowała liczna reprezentacja podopiecznych i pracowników placówki MONAR w Graczach. Wsparcie osób w kryzysie uzależnienia to także jeden z pobocznych, ale ważnych dla nas wątków. Siła terapii poprzez zaangażowanie w sport to coś, w co bardzo wierzymy, dlatego otwartość na społeczność placówek terapeutycznych będzie jednym ze stałych elementów przyszłych, sportowych projektów Fundacji Veritas.

Obóz dla podopiecznych Wrocławskiego Centrum Opieki i Wychowania

Definiując cel charytatywny biegu kolejny raz postawiliśmy na obóz sportowo – rekreacyjny dla młodych z placówek opiekuńczo – wychowawczych, tym razem podopiecznych WCOW. Kolejny raz formuła ta sprawdziła się doskonale, dlatego taki kierunek zamierzamy utrzymać na kolejnych edycjach Biegu Jaskiniowego Niedźwiedzia. Sfinansowany z opłat startowych za bieg, obóz odbywał się na terenie gminy Stronie Śląskie w dniach 19 – 27.08.2023 r. Stricte sportowe treningi przeplatane były zajęciami rekreacyjnymi, w których zagospodarowaliśmy zarówno walory przyrodnicze gminy, jak i bogatą infrastrukturę turystyczną, m. in.: wyjście na Śnieżnik, zajęcia w wake parku, park linowy w Kletnie czy zjazd na hulajnogach z Przełęczy Płoszczyna. Dodatkowo przygotowując scenariusz obozu postawiliśmy na aspekt edukacyjny. W dwóch blokach utrzymanych w duchu profilaktyki uzależnień młodzi dowiadywali się o zagrożeniach płynących z uwikłania w substancje psychoaktywne, a także w jaki sposób pozytywnie kreować swoją przyszłość. Jeden z bloków poprowadziła legenda triathlonu Jerzy Górski, którego historię walki z uzależnieniem przypomniały kilka lat temu książka i film „Najlepszy”. Z relacji samych dzieci, jak i ich opiekunów wiemy, że był to dla nich wspaniały czas, co dla nas pomysłodawców i organizatorów jest niezwykle nobilitujące i jasno wskazujące kierunek rozwoju dalszych projektów Fundacji Veritas.